Aktif Karbon

Aktif karbon: Çoğunlukla Hindistan Cevizi kabuğunun 800°C buhar altında dumansız olarak yakılmasıyla aktiflik kazandırılmış organik bazlı kömürlerdir. Suda organik maddelerin sebep olduğu koku, tat ve renk problemlerini giderir. Klor ve klor bileşikleri, deterjan, petrol, sanayi atıklarını, solventleri ve asbest gibi maddeleri adsorbe eder. Aktif karbon fitreler yüksek kapasiteli su ihtiyacı bulunan işletmeler ile belediyelerin içme ve proses suyu hassasiyetleri dikkate alınarak özel olarak imal edilen sistemlerdir. Aşağıdaki resimde aktif karbonlu filtre kullanılarak yapılmış arıtma sistemi gözükmektedir.

İdeal Arıtım Teknik Hizmetler aktif karbon arıtma sistemleri kurulumu, servis bakımı yapmakta ve devreye alım işlerinde anahtar teslim projeler yapmaktadır. Firmamız ile iletişime geçerek aktif karbon arıtma sistemi projelerimiz hakkında bilgi sahibi olabilir teklif alabilirsiniz.

Filtrasyon malzemesi kademeli quartz ve aktif karbon mineralidir. İsteğe bağlı olarak;

  1. Tank gövdesi paslanmaz çelik veya epoxy takviyeli lineer elyaf
  2. Vanalar paslanmaz çelik veya PVC seçilebilir.

Standart modeller non bypass olup ters yıkama esnasında sisteme arıtılmamış su verebilen bypass hatlı modelleri mevcuttur. Endüstriyel aktif karbonlu fitrasyon sistemlerinde arıza yapabilecek hareketli parçalar en aza indirilmiştir. Kontrol sistemleri sade bir yapıdadır. Bu sebeple çok uzun süre sorunsuz çalışırlar. Yine bu sadeliği sayesinde mühendislik bilgisine ihtiyaç duymaksızın kendi bakım ekibinizle pratik olarak bakım yapabilirsiniz.

Aktif karbon filtre seçiminde proje mühendislerimiz suyunuzun debisine, organik madde, aktif klor miktarına göre optimum yüzey geçiş hızını saptar. Aktif karbon adsorbsiyon katsayılarını göz önüne alarak yüzeyde tutulacak madde miktarını, ters yıkama ve durulama sürelerini belirleyerek su tüketimini hesaplar ve en verimli sistemi seçer. Ters yıkama işlemi aktif karbon mineralinin rejenerasyonu için değil, basınç altında sıkışıp bloklaşan mineral gruplarını dağıtmak amacıyla yapılır.